Aroma Nedir?

 


Çini, toprağın yarı değerli maden kuvarsla hazırlandıktan sonra şekil verilip, üzerine geleneksel motifler el çizimi ve boyamalarıyla uygulanarak sır altı tekniği ile 950-1000oC’lerde pişirilerek kap-kacak, tabak, vazo, sürahi vb. kullanım amaçlı veya dekoratif eşyalar üretilmesine dayalı bir el sanatıdır. Aynı zamanda fayans, porselen tabak, seramik gibi eşyaların süslenmesinde kullanılan bir yüzü sırlı, renkli dekor ve motiflerle işlenmiş eşyalara çini, bu süsleme işine de çinicilik denir. Kısacası çini, toprağın kalbinden alınan bir miktar kil, yoğun kuvars ve yardımcı kaolin, feldspat madenlerinin birbiri ile yoğurulup, üzerine bir sos gibi uygulanan motiflerin ateşte açan çiçekler misali hem dekoratif hem de sofranıza sunulmasıdır.


Türk çini sanatının tarihi ilk Müslüman Türk devletlerinden 9. yy’da kurulan Karahanlılara kadar dayanmaktadır. Bu da çini sanatının bin yılı aşkın bir geçmişe sahip olduğunu göstermektedir.
11. yy’da kurulan Büyük Selçuklular ve Anadolu Selçukluları çiniyi mimari süslemelerde sıkça kullanmış Anadolu Selçuklu Devleti'nin dağılmasından sonra, çini sanatında 13. yy’da Osmanlı Devleti'nin kuruluşuyla yeni bir dönem başlamıştır. Günümüze kadar hem ürün hem de işçilik ve motifler yönünden geliştirilerek ve çeşitlendirilerek gelmiştir.


ANA SAYFA HAKKIMIZDA ÜRÜNLERİMİZ İLETİŞİM
Çiniciler Çarşısı 1. Çarşı No: 3 Merkez/KÜTAHYA Tel: 0274 225 13 90